Nie jest to rzadkim i odosobnionym przypadkiem, że czasem znajdujemy nasze rzęsy na poduszce, pościeli czy na dłoniach, gdy przetrzemy oko. Możesz jednak znaleźć się w sytuacji, w której rzęsy i brwi wypadają zdecydowanie bardziej intensywnie, co jest solidną podstawą, aby interweniować. Co powoduje nadmiernie wypadające rzęsy i brwi oraz kiedy powinniśmy się martwić?
Cykl życia włosa
Tak samo jak włosy na głowie, brwi i rzęsy mają swój cykl życia, a kiedy ten się zakończy, po prostu wypadają. Całkowicie normalnym zjawiskiem jest utrata od jednego do pięciu włosków z okolic oka. Cały cykl życia włosa trwa od sześciu do dziesięciu tygodni, a po tym czasie wszystkie włoski wymieniają się. Sporadyczne wypadanie włosków z brwi i rzęs jest w takim wypadku całkowicie naturalne i nie powinno budzić obaw.
Nadmierne tarcie, a wypadanie brwi i rzęs
Tarcie oczu może bardzo szybko doprowadzić do niepotrzebnej utraty włosków z brwi czy z rzęs. Oczywiście nie jesteśmy w stanie i nie powinniśmy całkowicie unikać tarcia okolicy oka, ponieważ jest to nieodzowny element demakijażu, który jest niezmiernie ważny w kontekście zdrowia skóry i włosków, aczkolwiek nadmierne tarcie w nieuzasadnionych sytuacjach, może prowadzić do uszkodzeń i wypadania rzęs i brwi.
Alergie, które powodują wypadanie brwi i rzęs
Zanim zaczniesz doszukiwać się bardzo głęboko problemu w swojej codziennej rutynie, genetyce lub nawykach, zbadaj czy aby na pewno nie jesteś uczulona na kosmetyki, których używasz. Jeśli podejrzewasz któryś z kosmetyków, warto znaleźć jego alternatywę z innym składem. Drugim krokiem jest wykonanie badań, które dadzą Ci jasną odpowiedź jakich kosmetyków używać, a których lepiej unikać.
Sztuczne rzęsy – Prosty krok do utraty naturalnych rzęs
Jeśli często przedłużasz rzęsy, musisz być pewna, że uczęszczasz do najlepszych specjalistek z dużym doświadczeniem. Przedłużanie rzęs to zabieg, na którym zdecydowanie nie chcesz oszczędzać i iść na skróty. Musisz być przekonana, że aplikacja sztucznych rzęs jest na najwyższym poziomie, tak samo jak produkty, z których korzysta Twoja stylistka. Nieumiejętny proces aplikacji może narazić Cię na uszkodzenia Twoich rzęs co może wpłynąć na ich dalszy wzrost i częstotliwość wypadania.
Druga kwestia to moment ściągania rzęs. Jeśli robisz to na własną rękę, jest dość duża szansa, że naruszysz przy tym swoje naturalne rzęsy. Jeśli chcesz być pewna, że ściągnięcie rzęs nie będzie ciągnęło za sobą przykrych konsekwencji, zwróć się do swojej zaufanej stylistki.
Ostatnia kwestia to alergie, czyli małe nawiązanie do poprzedniego punktu. Klej do rzęs to produkt, który może wywoływać reakcje alergiczne, więc przed zabiegiem upewnij się, że nie jesteś uczulona na wspomniany produkt.
Infekcje bakteryjne, które mogą spowodować wypadanie brwi lub rzęs
Jeśli występuje u Ciebie jakakolwiek infekcja w okolicach oczu, całkiem możliwe, że wpłynie ona także na stan Twoich włosków. Infekcje bakteryjne mogą powstawać na przykład w momencie używania przeterminowanych kosmetyków. Wystrzegaj się takich sytuacji i sprawdź swoje preparaty pod kątem daty przydatności. Stare kosmetyki mają tendencję do gromadzenia w sobie bakterii, dlatego tak bardzo ważne jest, aby przestrzegać sugestii producentów, aby nadmiernie wypadające brwi czy rzęs nie stały się Twoim najgorszym koszmarem.
Podsumowanie
Nadmierne wypadanie rzęs i/lub brwi to problem, którego nie można lekceważyć. Jeśli zauważysz u siebie wypadanie włosków brwi i rzęs czy niepokojące ubytki, zweryfikuj to ze swoim lekarzem, który może skierować Cię na odpowiednie badania i wskazać drogę, dzięki której rozwiążesz tę niepokojącą przypadłość.